ARILAR DUMANDAN NEDEN KAÇARLAR?

Haberler

by Henüz Yorum Yapılmamış

  Aricilarin kullandigi duman bal arilarini nasil bir arada tutuyor? BBC Focus dergisinde yer alan haber, bunu detayli bir sekilde açikliyor.

Bal arilari alarm durumuna geçtiklerinde keskin kokulu feromon (Insan ve hayvanlarda davranislari düzenleyen ektohormon tipi) yayiyorlar. Bal arilarinda alarm feromonunun esas bileseni iso-pentyl acetate'dir. Bu madde kraliçe arida bulunmuyor. Iso-pentyl acetate, 2-heptanone adli bir baska kimyasal madde tarafindan da destekleniyor. Bu madde isçi arilarin mandibular bezlerinde bulunuyor. Bu bilesenler diger arilarda alarm yanitini harekete geçiriyor, böylece tüm arilar alarm duruma geçiyor ve davetsiz misafir olarak görünen her seye karsi saldirmaya hazirdirlar.

Duman arilarin koku duyusuyla çatisiyor, bundan dolayi arilar feromonlarin düsük konsantrasyonlarini uzun süre saptayamiyorlar. Bu nedenle de saldirmiyorlar ve kaçismiyorlar.

Güçlü çiçek kokusu benzer bir etki yapiyor, ancak profesyonel aricilar, genellikle dumani tercih ediyor, çünkü dumanla ilgili deneyimleri daha fazla ve ayni zamanda duman daha ucuz. Dumanin etkisi bir süre sonra tersine çevriliyor. Arilarin anteninin yanit vermesi 10-20 dakika içinde derece derece azaliyor.

Yorumlar

  Yorum Yap

   
   
   
   
  sayi